Jak sami zauważyliście w tym poście poruszę temat czy warto podjąć pracę fotografa czy lepiej zając się czymś innym.Przejdę może od razu do konkretów mianowicie ile można zarobić na zdjęciach chociażby sesji zdjęciowej.Na samym początku trzeba zadbać aby otrzymać umowę o pracę w innym przypadku dość trudno bezie dostać się gdziekolwiek ale wydaje mi się ze to oczywiste:).Kolejną istotną sprawą jest to gdzie i ile zleceń otrzymamy np. w danym miesiącu. Przeciętnie można zarobić do 2200zł wiec to już dość spora suma. Pamiętać trzeba także o tym że dane zarobki wynikają z tego gdzie się pracuje. Największy zysk zanotowano w województwie mazowieckim ok. 3000zł na drugim miejscu plasuje się województwo wielkopolskie ok. 2500zł. Mogłabym tak wymieniać aż powstałaby dość spora lista ale nie o tym jest post.Przejdę teraz do kwestii jak powinien wyglądać profesjonalny fotograf i nie chodzi mi tutaj o wygląd a doświadczenie czy też kryteria,które musi spełnić aby dostać tą pracę.Pierwszym i najważniejszym punktem jest tak zwane "perfekcyjne oko" czyli najprościej mówiąc smykałka do zdjęć.Osoba,która podejmuję tą pracę musi mieć także dobry sprzęt niekoniecznie profesjonalną lustrzankę ale tak dobry aparat aby uchwycił najmniejszy szczegół bądź przy przerabianiu zdjęć nie pojawiały się znaczące piksele.Przed jakimkolwiek styknięciem się z tym zawodem należy odbyć odpowiednie kursy bądź szkolenia aby dokładnie zapoznać ze swoim zawodem.Już ostatnim i także jednym z ważnych punktów tego całego posta są wymagania pracodawcy wobec fotografów.Podczas przeglądania wielu ogłoszeń sprawdza się wykształcenie czy jest ono średnie czy wyższe. Kreatywność,śledzenie trendów,łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi oraz praca pod presją to główne wymagania.Ważne jest to aby znać programy do obróbki zdjęć np.Adobe Photoshop na tyle dobrze aby bez problemowo na nim pracować.Prawo jazdy także plusują wśród pracodawców,ale spokojnie nie ma się czym denerwować,auto można zastąpić rowerem:)
Mam nadzieje ze w jakimś stopniu rozwiałam wam wątpliwości i to odwieczne "ale" odnośnie tego czy warto pracować jako fotograf czy nie. Veron
Chciałbym być fotografem 😄
OdpowiedzUsuń